Henna

 Lawsonia_inermis_Leaf_Detail_Cmdrjameson _CC BY SA 3.0

Henna, zwana też lawsonią bezbronną lub drzewkiem hennowym, to roślina pochodząca z Bliskiego Wschodu. Jej liście zawierają naturalny barwnik, który już od czasów antycznych wykorzystywany był do farbowania włosów i malowania skóry. W kręgach kultury arabskiej i indyjskiej tradycyjnie misternymi malunkami ozdabia się ręce i nogi kobiet z okazji ślubu lub ważnych świąt religijnych. W latach 90’ XX wieku zdobienie ciała henną przeniknęło do zachodniej kultury popularnej jako oryginalna alternatywa dla tatuaży permanentnych. Hennowe wzory wykonuje się za pomocą pasty, przyrządzanej ze sproszkowanych liści lawsonii, wody i olejku eterycznego. Naturalna henna barwi naskórek na kolor rudy lub brązowy, na skórze utrzymuje się 7 do 10 dni. Ma właściwości grzybobójcze i bakteriobójcze, działa jak naturalny filtr UV.

Można ją bezpiecznie stosować u dzieci, o ile nie mają skóry atopowej lub alergii na olejki eteryczne.

Wszystkie barwniki stosowane przeze mnie są naturalnymi barwnikami roślinnymi.  Nie stosuję tzw. „czarnej henny”, która jest farbą syntetyczną, zawierającą toksyczny związek PPD (parafenylenodiaminę) zakazany w Unii Europejskiej. 

Co dalej?

Pierwsza godzina

Uważaj na wzór! Pasta hennowa potrzebuje około 15 minut, aby wyschnąć. Kiedy będzie sucha, zabezpieczę wzór bandażem lub mocnym plastrem opatrunkowym.

Pierwsza godzina

Do kilkunastu godzin

Trzymaj pastę na skórze tak długo, jak to możliwe – najlepiej kilkanaście godzin. Im dłużej pasta będzie barwić, tym kolor wzoru będzie mocniejszy.

Do kilkunastu godzin

Pierwszy dzień

Po kilku lub kilkunastu godzinach delikatnie zdrap suchą pastę ze skóry. Unikaj kontaktu z wodą przez pierwsze 24 godziny!

Pierwszy dzień

Drugi dzień

Początkowo kolor wzoru będzie pomarańczowy, ale wybarwi się i ściemnieje w ciągu 24-48 godzin.

Drugi dzień

Kolejne dni

Dbaj o wzór, smarując go często naturalnymi olejami (możesz użyć oliwki dla dzieci, oleju kokosowego, olejku do masażu lub masła Shea).


Unikaj długich kąpieli, peelingu i golenia skóry. Powodują one szybkie ścieranie się naskórka i zanikanie wzoru.

Kolejne dni