Henna

Henna, zwana też lawsonią bezbronną lub drzewkiem hennowym, to roślina pochodząca z Bliskiego Wschodu. Jej liście zawierają naturalny barwnik, który już od czasów antycznych wykorzystywany był do farbowania włosów i malowania skóry. W kręgach kultury arabskiej i indyjskiej tradycyjnie misternymi malunkami ozdabia się ręce i nogi kobiet z okazji ślubu lub ważnych świąt religijnych. W latach 90’ XX wieku zdobienie ciała henną przeniknęło do zachodniej kultury popularnej jako oryginalna alternatywa dla tatuaży permanentnych. Hennowe wzory wykonuje się za pomocą pasty, przyrządzanej ze sproszkowanych liści lawsonii, wody i olejku eterycznego. Naturalna henna barwi naskórek na kolor rudy lub brązowy, na skórze utrzymuje się 7 do 10 dni. Ma właściwości grzybobójcze i bakteriobójcze, działa jak naturalny filtr UV.

Można ją bezpiecznie stosować u dzieci, o ile nie mają skóry atopowej lub alergii na olejki eteryczne.
Wszystkie barwniki stosowane przeze mnie są naturalnymi barwnikami roślinnymi. Nie stosuję tzw. „czarnej henny”, która jest farbą syntetyczną, zawierającą toksyczny związek PPD (parafenylenodiaminę) zakazany w Unii Europejskiej.

Co dalej?

Uważaj na wzór! Pasta hennowa potrzebuje około 15 minut, aby wyschnąć. Kiedy będzie sucha, zabezpieczę wzór bandażem lub mocnym plastrem opatrunkowym.
Trzymaj pastę na skórze tak długo, jak to możliwe – najlepiej kilkanaście godzin. Im dłużej pasta będzie barwić, tym kolor wzoru będzie mocniejszy.
Po kilku lub kilkunastu godzinach delikatnie zdrap suchą pastę ze skóry. Unikaj kontaktu z wodą przez pierwsze 24 godziny!
Początkowo kolor wzoru będzie pomarańczowy, ale wybarwi się i ściemnieje w ciągu 24-48 godzin.
Dbaj o wzór, smarując go często naturalnymi olejami (możesz użyć oliwki dla dzieci, oleju kokosowego, olejku do masażu lub masła Shea).
Unikaj długich kąpieli, peelingu i golenia skóry. Powodują one szybkie ścieranie się naskórka i zanikanie wzoru.